Moment w czasie

Ogarnia mnie nostalgia. Ostatnio wklejałam wszystkie nasze rodzinne zdjęcia do albumów – cóż, miałam spore zaległości do nadrobienia. Jakie to niezwykłe zatrzymać się na moment w czasie i sięgnąć wstecz – czasem lata wstecz – na tyle ulotnych chwil szczęścia, a także tych niezbyt licznych, ale jednak, chwil przesyconych bólem.

Życie składa się z momentów. Nigdy nie doświadczałam tego bardziej niż teraz. Życie to nie nasze myśli czy uczucia, lęki i nadzieje czy żale, które wypełniają nasze dnie. To wszystko kieruje nas gdzieś poza nas samych w czasie. W przyszłość albo w przeszłość. Ale to co zostaje to tylko te momenty. To szczęście, które przenika do szpiku kości, które zapisuje się w naszej pamięci jakby wyryte w kamieniu. To ból, który odciska się w nas na zawsze.

Jestem tylko tu i teraz. I choć z nostalgią myślę o tych wszystkich momentach, które przeminęły, a które stworzyły mnie taką jaką jestem, to wiem, że życie jest teraz i tutaj. W uśmiechu mojego dziecka, które domaga się, bym mu teraz poczytała. W westchnieniu śpiącego niemowlęcia. W krótkim drgnieniu tęsknoty za tymi, których teraz przy mnie nie ma. To jest życie. Ono za chwilę się przekształci, przemieni swe barwy. Może dlatego uwielbiam abstrakcje. Kolory, które się przenikają; barwy, które przechodzą jedne w drugie. Życie też takie jest. Wszystkie momenty się w nim przenikają, przemieniają, płynnie przechodzą jedne w drugie. Jakiś żal zostaje w sercu za tym, co przeminęło.

Ale tu właśnie jesteś Ty, Panie. W Tobie nic nie ginie. Żadna z chwil, która zdawało by się bezpowrotnie minęła, nie odchodzi na zawsze. W Tobie jest wszystko. To szczęście, które stało się moim udziałem, od Ciebie pochodzi i w Tobie pozostanie. I dlatego choć wszystkie te chwile minęły w czasie, w Tobie są nadal. Twoja odwieczna Obecność czyni je wszystkie także odwiecznymi. Ty jesteś tutaj i to szczęście – jak i ten ból – który przeżyłam jest także tutaj – w moim sercu. Razem z Tobą. Przez Ciebie. W Tobie.

Wszystko istnieje w Tobie. I choć cień nostalgii pozostaje, to jednak serce daje się pocieszyć. Przeszłość jest. Jest w Tobie. Tak też przyszłość, choć zakryta przede mną, jest dla Ciebie widoczna. I nie muszę się lękać. W mojej przyszłości jesteś Ty. I kiedy nadejdzie ciemność, Twoja Obecność rozświetli mroki duszy, bym, kiedy światłość przeniknie moje chwile, mogła rozpoznać Twoją twarz.

Jedna uwaga do wpisu “Moment w czasie

  1. Pingback: Cierpienie, z którego płynie szczęście | TU I TERAZ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s