Interludium: listy

Jak urodził się mój najstarszy syn postanowiłam, że co roku na urodziny będę do niego pisać listy, które wręczę mu na osiemnastkę, od tamtego czasu ilość listów, które rokrocznie piszę do moich kolejnych dzieci zwiększyła się w sumie do pięciu. Czas pisania listów – zazwyczaj niestety opóźniony w stosunku do urodzin, jest dla mnie szczególnym momentem do refleksji, nie tylko nad rozwojem konkretnego dziecka, nad moją relacją z nim, ale przede wszystkim nad tym, co w procesie wychowania chcę przekazać. Wyobrażam sobie moje osiemnastoletnie dzieci i w głębi serca próbuję wyczuć kim są, a przecież nie będzie to zależeć wyłącznie od ich wrodzonych cech temperamentu, ale także w dużej mierze od tego, co wyniosą z naszej rodziny. Takie spojrzenie z perspektywy, i to z pozycji wczucia się w swoje pełnoletnie dziecko, nie jest łatwe, a jednocześnie jest dla mnie wielkim darem, który nie tylko pomaga, co właściwie umożliwia mi wyjście poza tu i teraz trudności i wyzwań, które przeżywamy na codzień; to jest perspektywa, która wymaga postawienia sobie fundamentalnych pytań o człowieczeństwo, o sens istnienia i o to ku czemu dążymy tak w wychowaniu, jak i w całym naszym życiu. 

Może dlatego macierzyństwo nie jest dla mnie czymś przygodnym, zadaniem na tu i teraz, ale misją kształtowania człowieczeństwa moich dzieci, ukazywania im świata wartości, o który warto w życiu walczyć i choć dzieci w życiu dorosłym same obiorą swoją drogę, może nawet zanegują owe wartości, to pewnego dnia przypomni im o nich zapach chałki, wspomnienie wieczornych łaskotek w naszej sypialni, ciepło pocałunków i przypadkiem zasłyszany śmiech. 

To wszystko, co jako matka dziś robię, te drobne a czasem żmudne czynności naszych dni, to jest misterne budowanie człowieczeństwa. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s